Aby pies zachował pełnię zdrowia na jak najdłużej, należy zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych w pożywieniu. Właściciele czworonogów powinni zadbać o to, aby w diecie psa nie brakowało żadnego składnika. Podczas suplementacji u naszego pupila, należy zwrócić uwagę na istotny składnik diety, jakim jest wapń. Właściciel psa powinien znać objawy niedoboru wapnia oraz sposób jego suplementacji, w celu zapewnienia jak najlepszego zdrowia swojego pupila.
Wapń dla psa seniora jest pierwiastkiem, który jest bardzo istotny podczas działania układu nerwowego, ponieważ bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych. Ma też inne funkcje, ponieważ ma swój udział podczas krzepnięcia krwi i w innych procesach zachodzących w organizmie zwierzęcia.
Objawami niedoboru wapnia mogą być problemy skórne, wypadanie sierści, zapalenie stawów, łamliwość kości, problemy pokarmowe oraz zachowania agresywne. Niedobór wapnia może prowadzić także do nietrzymania moczu, zaparć i innych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jeśli zauważymy takie objawy, należy je skonsultować z weterynarzem, ponieważ może okazać się, że pupil boryka się z niedoborem wapnia.
Każdą substancję podawaną psu należy skonsultować z weterynarzem. Dawkowanie wapnia u psów zależy od ich wieku i masy ciała. U młodych szczeniąt oraz psów w okresie reprodukcyjnym najmniejsza dawka wapnia wynosi od 2,5 do 4 g na 1000 kcal. U dorosłych psów zalecana dawka wapnia zwykle wynosi od 1,48 do 6,25 g tego pierwiastka na 1000 kcal.
Wapń w przewodzie pokarmowym psa wchłania się jedynie w około 30 procentach. Na ograniczenie wchłaniania wpływa wiele czynników, takich jak stosunek wapnia do fosforu, ilość wydzielanych przez organizm hormonów czy pH soku żołądkowego. Na wchłanialność wapnia może mieć także wpływ ilość witaminy D i wiele innych czynników. Z tego powodu, aby nie zaszkodzić psu, suplementację wapnia powinno się skonsultować z lekarzem weterynarii. Zapewni to dobór odpowiedniej dawki tego pierwiastka, poznaj suplementy dla psów.
Właściciele psów powinni znać objawy niedoboru wapnia i sposób jego suplementacji, aby jak najszybciej zareagować na pojawiające się u pupila objawy. Odpowiednia ilość wapnia zapewni psu zdrowie oraz dobrą formę przez długi czas.